Parafia św. Jana Bosko w Wilnie
VII niedziela zwykła
- 24 lutego, w ostatni poniedziałek miesiąca, będzie odprawiana Msza święta po litewsku, którą będzie transmitowało Radio Maryja. Zapraszamy wszystkich na godzinę 11.30 wspólnie odmówić różaniec i o godzinie 12 uczestniczyć we Mszy świętej. W poniedziałek, 24 dzień miesiąca, zapraszamy wszystkich na godzinę 17.40 na nabożeństwo ku czci Maryi Wspomożenia Wiernych. W czasie nabożeństwa mogą być wyczytane prośby i podziękowania Maryi za otrzymane łaski. Prośby i podziękowania można zapisać w zakrystii.
- W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek, 25 lutego św. męczenników salezjańskich biskupa Alojzego Versiglia i ks. Kaliksta Karavario.
- Najbliższa środa, 26 lutego, to już Środa Popielcowa. Msze święte o godzinie 9.30 i 18. W czasie każdej Mszy świętej posypanie głów popiołem. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post od mięsa oraz post ilościowy, to znaczy posilamy się do syta jeden raz w dzień. W Popielec rozpoczyna się Wielki Post, czas przygotowania do świąt Wielkanocnych, czas nawrócenia i pokuty. Także w ten dzień rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, który trwa aż do uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła.
- W piątek, 28 lutego, zapraszamy (jak i w każdy piątek Wielkiego Postu) na Drogę Krzyżową na godz. 17.15, a potem pozostać na Mszy świętej. W okresie Wielkiego Postu, podobnie jak i w ubiegłym roku, w każdy piątek, również w Wielki Piątek, podczas Mszy świętej będziemy zbierać ofiary na Ziemię świętą. Przypominamy o obowiązkowym poście od potraw mięsnych w każdy piątek Wielkiego Postu.
- „Gorzkie Żale” będziemy śpiewać w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 12.30.
- W tym roku już od następnej niedzieli aż do Niedzieli Miłosierdzia po Wielkanocy zamiast skrzyni wielkopostnej na produkty dla biednych będzie skrzynka na ofiary dla Caritasu przy wyjściu z kościoła. Zachęcamy do złożenia ofiary na wsparcie biednych – będzie to znak naszej pokuty i postu oraz podzielenia się z potrzebującymi. Wszystkie zebrane ofiary będą przeznaczone na zakupienie potrzebnych produktów na paczki dla biednych po Wielkanocy. Zachęcamy wziąć udział w tej akcji dobroci.
- Dzisiaj zapraszamy wszystkie dzieci na Zapusty, które odbędą się zaraz po litewskiej Mszy dziecięcej czyli o godzinie 16. Będzie przedstawienie, zabawy, palenie Marzanny na ognisku oraz smaczne bliny dla wszystkich dzieci.
VI niedziela zwykła
- Dzisiaj świętujemy Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego. Z tej okazji składamy wszystkim najlepsze życzenia i zachęcamy modlić się, by każdy obywatel żył w wolnej Litwie według cnót chrześcijańskich.
- W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w sobotę Katedrę św. Piotra.
- W ten piątek, 21 lutego, w naszym kościele będzie całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu – od 7.30 po porannej Mszy św. do godz. 20, z wyjątkiem czasu wieczornych Mszy św. Intencją tej adoracji będzie podziękowanie za 30 lat Niepodległości Litwy, także prośba o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz prośba, by św. Jan Paweł II był ogłoszony patronem Europy. Każdy może przynieść Panu Jezusowi i swoje własne intencje. Zachęcamy przyjść do kościoła prywatnie i pomodlić się choćby krótko przy Najświętszym Sakramencie.
- W następną niedzielę, 23 lutego zapraszamy wszystkie dzieci, i Polaków, i Litwinów, na tradycyjne Zapusty, które odbędą się o godz. 16 w kaplicy. Będzie krótkie przedstawienie, piosenki, palenie Marzanny czyli takie symboliczne pożegnanie zimy i przygotowanie się do Wielkiego Postu. Będą też bliny dla wszystkich uczestniczących dzieci. Zapraszamy dzieci nie tylko z naszej parafii, ale i z innych. Uczestnictwo bezpłatne.
- Od tego czwartku do niedzieli w Pałacu Wystaw Litexpo będzie Kiermasz Książki. Zachęcamy zapoznać się ze stendem Medii Katolickich (3.11), na którym będzie reprezentowane także czasopismo „Wiadomości salezjańskie“ („Saleziečių Žinių“).
V niedziela zwykła
- W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – jest to światowy dzień chorych. W związku z tym w naszym kościele tego dnia o godzinie 9.30 będzie odprawiona Msza święta za chorych połączona z udzieleniem Sakramentu Chorych. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chorych oraz tych, którzy z powodu wieku czują się słabsi. Będzie także możliwość przystąpić do spowiedzi świętej (trzeba tylko przyjść trochę wcześniej). Zachęcamy przywieźć swoich chorych, aby mogli oni czuć bliskość Pana Jezusa w czasie choroby. To nie jest „ostatnie namaszczenie“ dla umierających, ale Sakrament Namaszczenia Chorych. Wieczorem zaś będzie zwykła Msza święta o 18 bez Sakramentu Namaszczenia Chorych. W piątek wspominamy św. Cyryla i Metodego, patronów Europy.
- W tym tygodniu w niedzielę, 16 lutego, obchodzimy Dzień Odrodzenia Państwa litewskiego. Tego dnia Msza święta za Ojczyznę o godz. 9,30. Druga Msza święta po polsku – jak zwykle o godz. 13. Po Mszy św. o godz. 11 chór wspólnoty Lazdynai „Bočiai“ da krótki świąteczny koncert: zapraszamy przyjść posłuchać (mniej więcej na godz. 12).
Ofiarowanie Pańskie
- W tym tygodniu w liturgii wspominamy: jutro św. Błażeja, patrona od chorób gardła. Po Mszy o godz. 18 będzie błogosławieństwo gardeł. We środę wspominamy św. Agatę, dziewicę i męczennicę. W ten dzień święcimy chleb i wodę o godz. 18. Chleb i wodę prosimy przynieść ze sobą. W czwartek wspominamy św. Pawła Miki i jego towarzyszy męczenników.
- W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek będziemy się modlić o powołania do kapłaństwa oraz za księży i zakonników o godzinie 17,40. W pierwszy piątek zapraszamy wszystkich na adorację Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godzinie 17, a o 17,40 będzie litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie adoracji okazja do spowiedzi świętej.
- Już zawczasu informujemy, że 11 lutego jest światowy dzień chorych. W związku z tym w naszym kościele tego dnia o godzinie 9.30 będzie odprawiona Msza święta za chorych połączona z udzieleniem Sakramentu Chorych. Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich chorych oraz tych, którzy z powodu wieku czują się słabsi. Będzie także możliwość przystąpić do spowiedzi świętej (trzeba tylko przyjść trochę wcześniej). Zachęcamy przywieźć swoich chorych, aby mogli oni czuć bliskość Pana Jezusa w czasie choroby. To nie jest „ostatnie namaszczenie“ dla umierających, ale Sakrament Namaszczenia Chorych. Wieczorem zaś będzie zwykła Msza św. o godz. 18 bez Sakramentu Namaszczenia Chorych.
- Nadal trwa okres kolędy. Chętnych proszę się organizować w swoich domach i zgłaszać do kancelarii, w godzinach pracy kancelarii, gdzie uzgodnimy czas wizyty duszpasterskiej.
Odpust św. Jana Bosko
- Dzisiaj świętujemy odpust w naszej parafii i uroczystość świętego Jana Bosko: polećmy swoje intencje patronowi naszej parafii i prośmy go, by i nadal opiekował się nami i całą parafią. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy też Niedzielę Pisma św.: zadbajmy o to, by w domu mieć Pismo św. i je czytać.
- W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
Jutro, 27 stycznia, nie będzie Mszy św. po litewsku o godz. 12, jak w każdy ostatni poniedziałek miesiąca. Msza św. po polsku – jak zwykle wieczorem o godz. 18.
W piątek, 31 stycznia, przypada liturgiczna uroczystość św. Jana Bosko: Msza święta po polsku o godz. 18. Tego dnia będzie dodatkowa Msza św. po litewsku, transmitowana w Radiu Maryja. Zapraszamy na godz. 11.30 wspólnie odmówić różaniec i o godz. 12 uczestniczyć we Mszy św.
W następną niedzielę, 2 lutego, obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Boskiej Gromnicznej. Msze św. jak w każdą niedzielę o godz. 9.30 i 13. Na początku Mszy św. będzie poświęcenie świec. Tego dnia w kościele będzie można nabyć świece do poświęcenia i na tę liturgię.
- Rozpoczęliśmy odwiedziny kolędowe. Prosimy się organizować w blokach i zgłaszać do kancelarii, gdzie uzgodnimy czas wizyty duszpasterskiej.