
Zapraszamy na rekolekcje adwentowe
2025-12-08Ogloszenia 24 sierpnia 2025
2025-08-23
XXI niedziela zwykła
- W następującym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek św. Aleksandra męczennika, tym dźien obchodzi imieniny nasz proboszcz ks. Alessandro: pamiętajmy o nim w swoich modlitwach. W środę św. Monikę, we czwartek św. Augustyna – biskupa i doktora Kościoła, w piątek męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jutro nie będzie odprawiana Msza święta po litewsku, którą będzie transmitowało Radio Maryja o godz. 12.
- W 1 września rozpoczyna się rok szkolny. Przypominamy o chrześcijańskim obowiązku rodziców troszczyć się o chrześcijańskie wychowanie swoich dzieci, dlatego proszę zadbać o to, by wasze dzieci miały w szkołach lekcje religii. Od 7 września, znów będziemy odprawiać Mszę św. dla dzieci po litewsku o godz. 15.
- W ubiegłą środę do Wilna wrócił z Rzymu ks. Aleksander wraz z grupą animatorów, a w piątek wyjechał ks. Michał z grupą polskiej młodzieży, aby do dzisiejszego wieczoru uczestniczyć w Dniach Młodzieży Polskiej Litwy w Szumsku, a od jutra będą mieli obóz młodzieżowy w Twereczu. Powierzmy Panu Jezusowi całą naszą salezjańską działalność z młodzieżą.
- W tę środę, 27-go, w naszym kościele młodzież parafialna zaprasza na wieczór modlitewny (w języku litewskim i polskim) po Mszy Świętej wieczornej po litewsku, o godz. 19. Młodzież będzie towarzyszyć swoją modlitwą ks. Aleksandrowi, który w przyszłą niedzielę na zawsze żegna się z parafią św. Jana Bosko we Wilnie, prosząc dla niego o Bożą łaskę na rozpoczęcie nowej salezjańskiej misji w Poniewieżu.
- Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej zaprasza młodzież na pielgrzymkę z Ostrej Bramy do Trok 6 września. Temat pielgrzymki – „Podążajcie w nadziei”. Początek pielgrzymki o godz. 8:00 przy Ostrej Bramie. Kulminacją pielgrzymki będzie Msza Święta w kościele w Trokach o godz. 19:00. Obowiązkowa rejestracja odbywa się online. Zaproszenie skierowane jest wyłącznie do młodzieży.
Ogloszenia 17 sierpnia 2025
2025-08-16
XX niedziela zwykła
- W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w środek św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, w czwartek św. Piusa X papieża, w piątek Najświętszą Maryję Pannę Królową.
- W przyszłą niedzielę, w 24 dzień miesiąca, zapraszamy wszystkich na nabożeństwo ku czci Maryi Wspomożenia Wiernych po Mszy św. o godz. 13. W czasie nabożeństwa mogą być wyczytane prośby i podziękowania Maryi za otrzymane łaski. Prośby i podziękowania można zapisać w zakrystii.
- Przypominamy, że w najbliższy weekend (22-24 sierpnia) w Szumsku odbędą się Dni Młodzieży Polskiej na Litwie. Zaproszona jest cała młodzież. Osoby, które chcą wziąć udział, mogą zgłosić się do księdza Michała po tej Mszy Świętej.
Ogloszenia 10 sierpnia 2025
2025-08-10
XIX niedziela zwykła
-
-
- W następującym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek św. Klarę we czwartek św. Maksymiliana Marię Kolbego, męczennika, w piątek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Msze św. jak w niedzielę (o godz. 9.30 i 13). Po każdej Mszy będzie poświęcenie ziół. Uczestnictwo we mszy św. jest obowiązkowe
- W piątek ks. Aleksander wrócił z grupą dzieci z obozu w Tverečiu. Módlmy się za wszystkie dzieci i młodzież, które wzięły udział w letnich inicjatywach salezjańskich. W środę ks. Aleksander poprowadzi grupę animatorów w pielgrzymce do Rzymu, aby świętować Jubileusz. Pod koniec miesiąca ks. Michał zaprasza polską młodzież do Szumska na Dni Młodzieży Polskiej (22–24 sierpnia) oraz na obóz młodzieżowy – więcej informacji u ks. Michała.
- 15 sierpnia obchodziłby urodziny drogi ks. Mykolasa Petraviciusa: miałby 89 lat. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
- Dotarła do nas wiadomość, że 2 sierpnia tego roku w Łodzi zmarł w wieku 89 lat salezjanin ks. Tadeusz Żurawski. Jest on wykonawcą witraży w naszym kościele. Ostatni raz odwiedził Wilno w 2018 roku, kiedy zakończono prace nad wszystkimi witrażami.
- Pamiętajmy o nim w modlitwie, aby Pan Jezus przyjął go do swego Królestwa i wynagrodził za całe dobro, które uczynił przez wszystkie lata swojej kapłańskiej i salezjańskiej posługi.
- Dziś żegnamy siostrę Agnieszkę, ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, która na zawsze opuszcza Wilno i wraca do Polski. Jesteśmy jej wdzięczni za wszystkie lata spędzone na Litwie w cichej i pokornej służbie Bogu, w naszej parafii. Życzymy siostrze Agnieszce Bożego błogosławieństwa i prosimy dla niej o zdrowie i siłę. Dziękujemy, siostro Agnieszko!
-
Kierując się duchem braterskiej wspólnoty i pragnieniem umocnienia misji poprzez różnorodne talenty, przełożony salezjanów ks. Leonard Mancini SDB podjął decyzję o dokonaniu pewnych zmian w litewskich wspólnotach salezjańskich, które służą Kościołowi i młodzieży.
W Wilnie nowym dyrektorem wspólnoty salezjańskiej zostanie ks. Mirosław Wiśniewski, a nowym proboszczem parafii św. Jana Bosko – ks. Aleksis Garro, który dotąd mieszkał w Telszach.
Po 24 latach wiernej posługi w Wilnie ks. Alessandro Barelli zostanie na rok przeniesiony do Poniewieża na czas odpoczynku, gdzie będzie pomagał duszpastersko w kościele Trójcy Przenajświętszej. Nadal jednak będzie pełnił funkcję redaktora naczelnego „Wiadomości Salezjańskich” oraz krajowego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych na Litwie.
Ks. Michał Cebulski zostanie mianowany odpowiedzialnym za oratorium dzieci i młodzieży.
Ks. Vincent Nguyen został na stałe skierowany do Afryki, gdzie już rozpoczął nową posługę duszpasterską w Sudanie Południowym – kraju pełnym wyzwań, ale także spragnionym Ewangelii.
W Telszach posługę będzie kontynuował ks. Massimo Bianco, odpowiedzialny za wspólnotę salezjańską w tym mieście, a z Rzymu, po ukończeniu studiów, powróci ks. Oliver Bautista. Razem będą nadal prowadzić działalność wychowawczą i duszpasterską w gimnazjum im. Vincenta Borisevičiusa oraz odpowiadać na inne potrzeby duszpasterskie proponowane przez biskupa Telsz – Algirdasa Jurevičiusa.
Serdecznie dziękujemy ks. Alessandro Barelliemu i ks. Vincentowi Nguyenowi za wiele lat wiernej i oddanej posługi w parafii św. Jana Bosko w Wilnie. Ich zaangażowanie, codzienne świadectwo życia i miłość pozostaną żywe w sercach wielu wiernych i młodzieży. Pożegnanie z ks. Alessandro odbędzie się 31 sierpnia.
Te zmiany powierzamy opiece Maryi Wspomożycielki Wiernych i prowadzeniu Ducha Świętego wierząc, że każdy nowy krok jest okazją do odnowienia wierności charyzmatowi św. Jana Bosko.





















