Parafia św. Jana Bosko w Wilnie
Header

XXI niedziela zwykła

  • W następującym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek św. Aleksandra męczennika, tym dźien obchodzi imieniny nasz proboszcz ks. Alessandro: pamiętajmy o nim w swoich modlitwach. W środę św. Monikę, we czwartek św. Augustyna – biskupa i doktora Kościoła, w piątek męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jutro nie będzie odprawiana Msza święta po litewsku, którą będzie transmitowało Radio Maryja o godz. 12.
  • W 1 września rozpoczyna się rok szkolny. Przypominamy o chrześcijańskim obowiązku rodziców troszczyć się o chrześcijańskie wychowanie swoich dzieci, dlatego proszę zadbać o to, by wasze dzieci miały w szkołach lekcje religii. Od 7 września, znów będziemy odprawiać Mszę św. dla dzieci po litewsku o godz. 15.
  • W ubiegłą środę do Wilna wrócił z Rzymu ks. Aleksander wraz z grupą animatorów, a w piątek wyjechał ks. Michał z grupą polskiej młodzieży, aby do dzisiejszego wieczoru uczestniczyć w Dniach Młodzieży Polskiej Litwy w Szumsku, a od jutra będą mieli obóz młodzieżowy w Twereczu. Powierzmy Panu Jezusowi całą naszą salezjańską działalność z młodzieżą.
  • W tę środę, 27-go, w naszym kościele młodzież parafialna zaprasza na wieczór modlitewny (w języku litewskim i polskim) po Mszy Świętej wieczornej po litewsku, o godz. 19. Młodzież będzie towarzyszyć swoją modlitwą ks. Aleksandrowi, który w przyszłą niedzielę na zawsze żegna się z parafią św. Jana Bosko we Wilnie, prosząc dla niego o Bożą łaskę na rozpoczęcie nowej salezjańskiej misji w Poniewieżu.
  • Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej zaprasza młodzież na pielgrzymkę z Ostrej Bramy do Trok 6 września. Temat pielgrzymki – „Podążajcie w nadziei”. Początek pielgrzymki o godz. 8:00 przy Ostrej Bramie. Kulminacją pielgrzymki będzie Msza Święta w kościele w Trokach o godz. 19:00. Obowiązkowa rejestracja odbywa się online. Zaproszenie skierowane jest wyłącznie do młodzieży.

XX niedziela zwykła

  • W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w środek św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, w czwartek św. Piusa X papieża, w piątek Najświętszą Maryję Pannę Królową.
  • W przyszłą niedzielę, w 24 dzień miesiąca, zapraszamy wszystkich na nabożeństwo ku czci Maryi Wspomożenia Wiernych po Mszy św. o godz. 13. W czasie nabożeństwa mogą być wyczytane prośby i podziękowania Maryi za otrzymane łaski. Prośby i podziękowania można zapisać w zakrystii.
  • Przypominamy, że w najbliższy weekend (22-24 sierpnia) w Szumsku odbędą się Dni Młodzieży Polskiej na Litwie. Zaproszona jest cała młodzież. Osoby, które chcą wziąć udział, mogą zgłosić się do księdza Michała po tej Mszy Świętej.

XIX niedziela zwykła

      • W następującym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek św. Klarę we czwartek św. Maksymiliana Marię Kolbego, męczennika, w piątek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Msze św. jak w niedzielę (o godz. 9.30 i 13). Po każdej Mszy będzie poświęcenie ziół. Uczestnictwo we mszy św. jest obowiązkowe
      • W piątek ks. Aleksander wrócił z grupą dzieci z obozu w Tverečiu. Módlmy się za wszystkie dzieci i młodzież, które wzięły udział w letnich inicjatywach salezjańskich. W środę ks. Aleksander poprowadzi grupę animatorów w pielgrzymce do Rzymu, aby świętować Jubileusz. Pod koniec miesiąca ks. Michał zaprasza polską młodzież do Szumska na Dni Młodzieży Polskiej (22–24 sierpnia) oraz na obóz młodzieżowy – więcej informacji u ks. Michała.
      • 15 sierpnia obchodziłby urodziny drogi ks. Mykolasa Petraviciusa: miałby 89 lat. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.
      • Dotarła do nas wiadomość, że 2 sierpnia tego roku w Łodzi zmarł w wieku 89 lat salezjanin ks. Tadeusz Żurawski. Jest on wykonawcą witraży w naszym kościele. Ostatni raz odwiedził Wilno w 2018 roku, kiedy zakończono prace nad wszystkimi witrażami.
      • Pamiętajmy o nim w modlitwie, aby Pan Jezus przyjął go do swego Królestwa i wynagrodził za całe dobro, które uczynił przez wszystkie lata swojej kapłańskiej i salezjańskiej posługi.
      • Dziś żegnamy siostrę Agnieszkę, ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, która na zawsze opuszcza Wilno i wraca do Polski. Jesteśmy jej wdzięczni za wszystkie lata spędzone na Litwie w cichej i pokornej służbie Bogu, w naszej parafii. Życzymy siostrze Agnieszce Bożego błogosławieństwa i prosimy dla niej o zdrowie i siłę. Dziękujemy, siostro Agnieszko!

Kierując się duchem braterskiej wspólnoty i pragnieniem umocnienia misji poprzez różnorodne talenty, przełożony salezjanów ks. Leonard Mancini SDB podjął decyzję o dokonaniu pewnych zmian w litewskich wspólnotach salezjańskich, które służą Kościołowi i młodzieży.
W Wilnie nowym dyrektorem wspólnoty salezjańskiej zostanie ks. Mirosław Wiśniewski, a nowym proboszczem parafii św. Jana Bosko – ks. Aleksis Garro, który dotąd mieszkał w Telszach.
Po 24 latach wiernej posługi w Wilnie ks. Alessandro Barelli zostanie na rok przeniesiony do Poniewieża na czas odpoczynku, gdzie będzie pomagał duszpastersko w kościele Trójcy Przenajświętszej. Nadal jednak będzie pełnił funkcję redaktora naczelnego „Wiadomości Salezjańskich” oraz krajowego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych na Litwie.

Ks. Michał Cebulski zostanie mianowany odpowiedzialnym za oratorium dzieci i młodzieży.
Ks. Vincent Nguyen został na stałe skierowany do Afryki, gdzie już rozpoczął nową posługę duszpasterską w Sudanie Południowym – kraju pełnym wyzwań, ale także spragnionym Ewangelii.

W Telszach posługę będzie kontynuował ks. Massimo Bianco, odpowiedzialny za wspólnotę salezjańską w tym mieście, a z Rzymu, po ukończeniu studiów, powróci ks. Oliver Bautista. Razem będą nadal prowadzić działalność wychowawczą i duszpasterską w gimnazjum im. Vincenta Borisevičiusa oraz odpowiadać na inne potrzeby duszpasterskie proponowane przez biskupa Telsz – Algirdasa Jurevičiusa.
Serdecznie dziękujemy ks. Alessandro Barelliemu i ks. Vincentowi Nguyenowi za wiele lat wiernej i oddanej posługi w parafii św. Jana Bosko w Wilnie. Ich zaangażowanie, codzienne świadectwo życia i miłość pozostaną żywe w sercach wielu wiernych i młodzieży. Pożegnanie z ks. Alessandro odbędzie się 31 sierpnia.
Te zmiany powierzamy opiece Maryi Wspomożycielki Wiernych i prowadzeniu Ducha Świętego wierząc, że każdy nowy krok jest okazją do odnowienia wierności charyzmatowi św. Jana Bosko.