Parafia św. Jana Bosko w Wilnie
Header

Zesłanie Ducha świętego

  • Dzisiaj świętujemy uroczystość Zesłania Ducha świętego. Kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Dzisiaj można zyskać odpust zupełny uczestnicząc pobożnie w nabożeństwie, w czasie którego jest odśpiewany hymn „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź”. Przypominamy, że okres spowiedzi i komunii wielkanocnej na Litwie jest przedłużony do uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli do 29 czerwca.
  • W tym tygodniu w liturgii wspominamy: jutro święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w czwartek Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w piątek uroczystość Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych: w naszej parafii będziemy mieli odpust Maryi Wspomożycielki Wiernych. Zachęcamy uczestniczyć i uzyskać odpust zupełny.
  • 23 maja, w wigilię uroczystości, po polskiej wieczornej Mszy św. (czyli 18:45) będzie procesja ku czci Maryi dookoła kościoła razem z modlitwą różańcową po polsku i po litewsku. Po procesji będzie Msza św. po litewsku.
  • 24 maja w uroczystość Maryi Wspomożycielki Wiernych: zapraszamy wszystkich na godz. 17:30 na nabożeństwo ku czci Maryi Wspomożenia Wiernych. Po nabożeństwie odśpiewamy litanię do Najświętszej Maryi Panny. W czasienabożeństwa mogą być wyczytane prośby i podziękowania Maryi za otrzymane łaski. Prośby i podziękowania można zapisać w zakrystii. Po Mszy św. o godz. 19 i nabożeństwie majowym po litewsku wszystkie chóry naszej parafii będą śpiewać pieśni ku czci Maryi po polsku i po litewsku. Zapraszamy wszystkich przyjść posłuchać.

Wniebowstąpienie Pańskie

  • Dzisiaj wspominamy Dzień środków komunikacji w społeczeństwie, dlatego dzisiaj ofiary podczas Mszy świętych w całej Litwie są zbierane na media katolickie oraz na utrzymanie pracowników środków komunikacji w Kościele.
  • W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek Najświętszą Maryję Pannę Fatimską i tego samego dnia także św. Marię Mazzarello, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Salezjanek, we wtorek św. Macieja, apostoła; we czwartek św. Andrzeja Bobolę, jezuitę i męczennika. W najbliższą niedzielę – uroczystość Zesłania Ducha świętego.
  • Zapraszamy wszystkich do udziału w odpustach w Kalwarii wileńskiej. Uroczystości odpustowe trwają od 13 do 19 maja. Program odpustu w Kalwarii wileńskiej jest wywieszony na gablocie przy wyjściu z kościoła.
  • Zapraszamy na tradycyjne nabożeństwa majowe. Litanię do Najświętszej Maryi Panny śpiewamy o godz. 17.40, a w niedziele o 12.40.
  • Od środy rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Matki Bożej Wspomożenia wiernych, która przypada 24 maja. Nowennę odprawiamy w czasie nabożeństwa majowego.
  • Dzisiaj w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się tradycyjny Festiwal Pieśni i Poezji Religijnej „Ciebie, Boże, wysławiamy”. Początek o godz. 15:00. Cieszymy się, że wystąpi również nasza schola pod kierownictwem Pawła Prentkielewicza. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tym festiwalu.
  • Przypominamy, że dziś w naszym kraju odbywają się wybory prezydenckie i referendum. Zachęcamy wszystkich do spełnienia swego obywatelskiego obowiązku poprzez głosowanie. Idźmy na wybory. Każdy niech głosuje tak, jak mu podpowiada sumienie: najważniejsze jest uczestniczyć w wyborach i oddać swój głos na osobę, która będzie godnie reprezentowała cały naród i szanowała wartości chrześcijańskie i ludzkie.

VI Niedziela Wielkanocna

  • Dziś na Litwie jest obchodzony Dzień Matki. Zachęcamy do modlitwy za wszystkie nasze żywe i zmarłe matki.
  • W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek św. Dominika Savio, wychowanka św. Jana Bosko.
  • Rozpoczęliśmy miesiąc maj, poświęcony czci Maryi. Zapraszamy na tradycyjne nabożeństwa majowe. Litanię do Najświętszej Maryi Panny śpiewamy o godz. 17.40, a w niedziele o 12.40. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
  • Zapraszamy na XXXII Festiwal „Ciebie, Boże, wysławiamy”, który odbędzie się 12 maja, za tydzień, o godz. 15.00, w sali teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
  • Ogłaszamy zawczasu, że 11 maja o godz. 12 będzie Msza św. po polsku, podczas której polska i rosyjska grupa dzieci przyjmą Pierwszą Komunię św. Zachęcamy całą wspólnotę parafialną modlić się za te dzieci i ich rodziny.

III niedziela Wielkanocna

  • Dzisiaj we wszystkich kościołach na Litwie, więc i również w naszym składka zbierana podczas Mszy przeznaczona jest na Caritas Ukrainy. Zachęcamy do hojności w pomocy tym, którzy cierpią. Dziękujemy za Waszą szczodrość.
  • Jutro rozpoczyna się tydzień modlitw za kapłanów i o nowe powołania do stanu duchownego, ponieważ nastepna niedziela to Niedziela Dobrego Pasterza. Zachęcamy szczególnie w tym tygodniu pamiętać w swoich modlitwach o nowych powołaniach do służby Bożej.
  • Przy wyjściu z kościoła są do nabycia nowe numery czasopism: „Spotkania“. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
  • Do 30 kwietnia można złożyć dokumenty w sprawie 1,2 proc. podatku dla naszej parafii. Potrzebne dane znajdziecie na gablocie przy wyjściu z kościoła.

Niedziela Miłosierdzia Bożego

  • Dzisiaj jest Niedziela Miłosierdzia Bożego. Po każdej Mszy św. odmawiamy koronkę do Miłosierdzia Bożego i polecamy się Bożemu Miłosierdziu.
  • W tym tygodniu w liturgii wspominamy: jutro uroczystość Zwiastowania Pańskiego (uroczystość ta nie mogła być obchodzona wcześniej z powodu świąt wielkanocnych), we czwartek wspominamy św. Stanisława, biskupa i męczennika.
  • Ofiary w piątki w czasie Wielkiego Postu i w Wielki Piątek były zbierane na Ziemię świętą. Ogółem zebraliśmy 3.649,15. A w niedzielę palmową na Seminarium Duchowne w Wilnie zebraliśmy 5.471,71 euro. Ofiary już przekazaliśmy dla Kurii archidiecezji wileńskiej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
  • Dzisiaj jest ostatni dzień, kiedy w kościele stoi skrzynia wielkopostna na długo niepsujące się produkty dla potrzebujących. Jutro już zabierzemy skrzynię. Zebraliśmy naprawdę dużo produktów, które oddamy dla parafialnego Caritasu i dziecięcego centrum naszej parafii. Dziękujemy wszystkim, kto przyczynił się do tej inicjatywy. Niech Pan Bóg wam wynagrodzi.
  • Zapraszamy wszystkich chłopaków do włączenia się w służbę przy ołtarzu. Spotkania dla ministrantów będą odbywały się we wtorki po Mszy świętej, czyli o 18.45. Będzie to okazja do poznawania lepiej Mszy świętej, formacji i spędzenia wspólnie czasu również na zabawie. Oprócz cotygodniowych spotkań planujemy wyjazdy i inne wydarzenia dla ministrantów i ich rodzin. Na spotkania zapraszamy zarówno aktualnych ministrantów, jak i nowe osoby.
  • Dzisiaj o godzinie 16 będzie święto wielkanocne dla dzieci w kaplicy. Prosimy, aby każde dziecko przyniosło ze sobą jedną pisankę.
  • W stronie internetowe http://bosko.lt/pl/parama/ są dane dla tych, którzy chcą przekazać 1,2 proc. podatku na nasz kościół. Można zrobić to TYLKO przez internet.
    Vilniaus šv. Jono Bosko parapija, įm. k. 191310515